Pazartesi ile Cumartesi: 10.00 - 19.00

Prof. Dr. Haluk Duman

Randevu İçin

Prof. Dr. Haluk Duman Plastik Hamilelik ve Estetik

Hamilelik ve Estetik

Doğum Sonrası Çatlaklar ve Tedavisi

Kadınlarımızın en büyük sorunlarında bir tanesi de hamilelik döneminde karında oluşan çatlaklardır. Gebelik esnasında fetusun hızlı büyümesi ve onu saran karın dokusunun bu genişlemeye yeterli biçimde ayak uyduramaması sonucu karın derisinde çatlaklar ve kaslar arasında açılmalar meydana gelir.

Bu durum geriye dönüşümsüz olarak gerçekleşir. Burada bahsedilen olay kilolu olmaktan farklı olup, karın derisinin eski elastikiyetini kaybetmesidir. Hasta zayıf ve ideal kiloda olmasına karşın karın derisi sarkık ve çatlak olabilir. Bu durumdan hastamızı nasıl kurtarabiliriz? Bilinmesi gereken en önemli nokta bir takım uygulamalar ya da kremler ile çatlakların uzaklaşmayacağı gerçeğinin varlığıdır.

Bu gerçek hasta tarafından anlaşıldıktan sonra ikinci önemli aşama ise bu durumdan gerçekten kurtulmak istiyor muyuz? Eğer istiyor isek plastik cerrah ile görüşme yapmakta fayda vardır. Bu durumun en etkili ve tek çözümü ise cerrahi girişim yapılarak hafiften ileri dereceye kadar değişen karın germe operasyonu uygulanmasıdır. Karnında yağlanması olmayan ve çatlaklar ile sarkma ya da gevşeme alt karın bölgesine lokalize olan hastalarda sadece mini abdominoplasti ile ideal sonuca kolaylıkla ulaşılabilir.


Karında yağlanması fazla olamayan ancak çatlakları göbek üstüne kadar uzanan ve derisinde gevşeme olan hastalarda ise tam bir karın germe operasyonu yeterli olacaktır. Burada hemen cerrahi öneriyor olmamız şaşırtıcı gibi gelebilir.

Prof. Dr. Haluk Duman Plastik Hamilelik ve Estetik

Ancak önerilen diğer yöntemler etkili ve kesin çözüm olmaktan uzaktırlar. Korunma için ne yapılabilir. Bu amaçla hamilelik süresince bir takım kremler kullanılabilir. Bununla beraber basit ve en etkili yöntemlerden biri iyi bir genetik geçmişe sahip olmanızdır. Tabii bu durum şanstır. Yapılabilecek olan ise hamilelik sırasında aşırı kilo almaktan kaçınmak ve bu sürede badem yağı kullanmaktır. Bu önlemler kesin önleyici tedbirler olmamakla beraber kullanımlarının zararlı bir yönü de yoktur. Yukarıda bahsedilen karın germe operasyonunda hastaların en çok korktukları nokta operasyonun ölümcül olabileceği ve operasyon sonrasındaki ağrıdır. Bu iki nokta da temelsiz ve yanlış bilgilendirmeye dayanmaktadır. Elde edilen sonuçlar ise harika olmakta, hastalar düz ve pürüzsüz bir karın ile hayatlarına daha da mutlu bir şekilde çocukları ile beraber devam etmektedirler.

Liposuction ya da lipoplasty ya da liposhaping… Tüm bu kelimeler temel olarak yağ dokusunun emildikten sonra yeniden şekillendirilmesini ifade etmektedirler. Liposuction (yağ emilmesi) oldukça güzel ve çok etkili bir yöntemdir. Uygun hastalarda uygun yerlere uygun miktarlarda yapıldığında inanılmaz güzel sonuçların alındığı, hasta memnuniyetinin üst sınırda olduğu bir yöntemdir. Yalnızca şekillendirme amacı ile uygulanır. Zayıflatmak amacı ile uygulanmaz. Zayıflatma amacı ile uygulandığında geri dönülmesi imkânsız sonuçlara neden olabilir. Bu nedenledir ki, plastik cerrahlar zayıflatma amacı ile değil sadece vücutta yağların uygunsuz yerleşimlerine bağlı görüntü bozukluklarını gidermek amacı ile bu yöntemi kullanırlar. Yağ emme operasyonu diğer operasyonlar ile birleştirilerek elde edilecek sonuçlar optimize edilir.

Yağ emme operasyonun birlikte uygulandığı operasyonlar, karın germe, yüz germe, bacak germe, kol germe ve meme küçültme operasyonlarıdır. Bu operasyonlar ana operasyonlar iken yağ emme sonuca son anda etki eden bir katalizör olarak nitelendirilebilir. Şurası bilinmelidir ki, her operasyonun sınırları vardır ve hastalar gerçekleşmeyecek beklentilere sokulmamalıdır. Uygun şartlarda uygun kişiye uygun tarz ve teknik uygulanarak yapıldığında kadınların her zaman rahatlıkla tercih edebileceği operasyonlardır. Bu operasyon hem lokal hem de genel anestezi altında uygulanabilir. Operasyon sonrasında elde edilen sonuçlar kalıcı olmakla beraber aşırı kilo alımlarında yağ emme operasyonu uygulanan bölgelerde de yağlanma olacaktır. Bununla beraber bu tür operasyonları geçiren hastalar vücutları ile daha barışık duruma gelip zorlukla elde ettikleri yeni şekillerini korumak için azami dikkati göstermektedirler.

Yapılan çalışmalarda, liposuction sonrası hastalarda kolesterol ve kan şekeri düzeylerinde normale dönme, iştahın baskılandığı, insülin rezistansının ortadan kalktığı ve hastaların liposuction ile yağ aldırmaları sonrasında da kilo kaybetmeye devam ettikleri gözlenmiştir. Bu durum liposuction'ın halk tarafından fazla bilinmeyen önemli faydalarındandır.