Pazartesi ile Cumartesi: 10.00 - 19.00

Prof. Dr. Haluk Duman

Prof. Dr. Haluk Duman Plastik Cerrahi Meme Büyütme

Meme Büyütme

Küçük boyutlu bir memenin -meme dokusu altında oluşturulan cebe silikon protez yerleştirilerek- büyütülmesi işlemidir. Meme küçük ancak meme başında ve derisinde belirgin sarkma varsa meme toparlama (dikleştirme, mastopeksi) işlemi ile birlikte meme büyütme ameliyatı yapılır. Yaşam kalitesini doğrudan etkileyen kişinin psikososyal durumunu son derece olumlu etkileyen bir ameliyattır.

Meme büyütme amacı ile farklı ilaçlar veya yöntemler ileri sürülse de halen silikon protezler meme büyütmede altın standarttır. Meme dokusunun gelişimini tamamladığı 18 yaş sonrası önerilir. Ancak ergenlik çağında bir memenin fazlaca geliştiği diğer memenin gelişmediği "asimetrik memeler" kişi için ciddi psikolojik sorun oluşturuyorsa gelişmemiş olan memenin daha erken yaşlarda meme protezi ile diğer memeye eşitlenmesi mümkündür.


Meme büyütmede arzulanan meme ölçüsüne hasta ile beraber karar verilir. Yeni ölçü kararlaştırılırken hastanın boyu, omuz genişliği, göğüs kafesi genişliği ve hastanın isteği göz önünde bulundurulur.

Prof. Dr. Haluk Duman Plastik Cerrahi Meme Büyütme

Genel anestezi altında yapılan ameliyatın ortalama süresi 2 saattir. Hasta 1 gün hastanede kalır. Ve kas altına yerleştirilen olgularda biraz daha fazla ağrı olabilir. Bu durum genellikle 5-10 gün kadar sürebilir. Bu sırada kullanılacak ağrı kesiciler yeterli olacaktır.

Meme protezi meme altından ya da meme başından yerleşimle yerleştirilebilir. Protez duruma göre kas üstüne ya da ka saltına yerleştirilir. Bu duruma hastanın anantomik yapısına göre karar verilir. Bazı olgularda meme protezi yerleştirilirken aynı zamanda mastopeksi de yapmak gerekir. Hastalarımızın bilmesi gereken bir durum ise tek başına meme protezi ile meme dikleştirilemeyebilir.

Meme protezi ile meme büyütme operasyonu ergenlikten itibaren her yaşta rahatlıkla kullanılabilen, kansere neden olmayan, hamilelikte süt vermeyi engellemeyen son derece güvenli sık kullanılan ve de sonuçları yüz güldürücü olan bir yöntemdir.

Prof. Dr. Haluk Duman Meme Küçültme

Meme Küçültme

Meme küçültme ameliyatı fazla yağ ve dokunun alınarak göğüslerin istenilen boyutlarda yeniden şekillendirilmesidir. Bu işlem için farklı cerrahi yöntemler vardır. Kullanılacak yöntemin seçimi hastanın beklentisi, ameliyat sonrası izler, yöntemin avantaj ve dezavantajları göz önünde bulundurularak seçilir. Meme Küçültme ameliyatı genel anestezi altında memenin büyüklüğüne göre yaklaşık 2-4 saat sürmektedir. Memelerde asimetri olabilir ameliyat sırasında gerekli küçültmeyle asimetri düzeltilebilir. Ameliyat sonrası bir gece hastanede kalınır ve ameliyattan sonra 6-8 hafta süre ile cerrahi sütyen giyilir.

Genellike sağlık açısından tercih edilen meme küçültme ameliyatı; vücuda oranla büyük ve sarkık olabilen memeleri estetik olarak güzelleştirmek ve kişinin hayatına konfor katmak adına yapılır. Meme büyüklüğü kalıtsal, hormonal veya fazla kilolardan kaynaklanabilmetedir. Büyük memeler estetik olarak rahatsızlık vermenin ötesinde gibi bel ağrısı, omuz ağrısı, sırt ağrısı ve kamburluk gibi duruş bozukluğuna da sebebiyet verebilir. Böyle bir durumda meme ağırlığını ve hacmini küçültmek ve memeyi dikleştirmek için cerrahi bir işlem olan meme küçültme ameliyatı düşünülebilir.


Meme büyüklüğü sağlık açısından rahatsızlık veren bir durum olduğundan dolayı 20 yaş ve üzeri hastalarda uygulanabilmektedir. Meme büyümesi 13-14 yaşında başlayarak 20 yaşına kadar devam etmektedir. Bu sebeple göğüs küçültme ameliyatları genç hastalarda 20 yaşından sonra meme büyümesi durması akabinde yapılmalıdır.

Prof. Dr. Haluk Duman Meme Küçültme

Göğüs küçültme ameliyatı ile meme ne kadar küçülebilir?
Büyük memeler vücuda, estetik olarak uyacak kadar küçültülmelidir. Çünkü kilo alınca meme büyür, verince küçülür. Şişman hastanın çok küçültülen memesi hasta kilo verdikçe daha da küçülür ve nahoş bir görüntü oluşabilir. Bu yüzden meme vücudun diğer kısımlarına uyacak kadar küçültülmelidir.

Ameliyat sonrası izler
Yara iyileşmesi hastaya özel bir durumdur ancak genel olarak bu operasyonun izleri birkaç yıl içinde solarak belli, belirsiz bir hal almaktadır. Çok ender bazı hastalarda azgın yara iyileşmesi (keloid, hipertrofiliskar) olabilir. Bu nedenle hastaların daha önce geçirdikleri ameliyat ve kesileri incelenmeli, anne, baba ve akrabalar arasında azgın yara iyileşmesi olup olmadığı öğrenilerek hastaya bilgi verilmelidir.

Meme kesisiz küçülebilir mi?
Hastaların birçoğunda liposuction ile 3-4 mm2lik bir delikten meme küçülebilir. Bu operasyonun avantajı iz bırakmamasıdır. Dezavantajı ise sarkmış olan meme başının istenen ölçüde yükseltilememesidir. Bu teknikte iyileşme çok hızlıdır. Hasta aynı gün evine dönebilir.

Prof. Dr. Haluk Duman Meme Dikleştirme

Meme Dikleştirme

Kilo alıp verme, hamilelik sonrası ya da yaşlanma gibi nedenlerle sarkması, içinin boşalması dolayısı ile memede deformasyon, kıvamında kayıp meydana gelir.


Bu gibi durumlarda memede küçültme yapmadan dikleştirme yapılır. Burada amaç memeyi normal pozisyon ve güzel bir forma sokmaktır.

Prof. Dr. Haluk Duman Meme Dikleştirme

Operasyon genel anestezi altında yaklaşık 2 saat kadar sürer. Hasta, hastanede 1 gece kalır ve 1 ay süre ile sporcu sütyeni kullanır.

Prof. Dr. Haluk Duman Asimetrik Meme

Asimetrik Meme

Bu tip vakalarda her iki meme şekil ve büyüklük bakımından birbirinden farklıdır.

Her iki cinste de fark edilmeyen eşitsizlikler olabilir. Ancak bu durumun ileri derecede olduğu durumlarda her iki meme boyut ve geometri olarak eşit duruma getirilir.

Yapılacak olan operasyonda seçilecek olan yöntemler farklı olabilir. Her hastada farklı yöntem ve teknikler ile memeler eşit duruma getirilir.


Asimetri sonradan oluşabildiği gibi, doğumsal ya da geçirilen cerrahilere bağlı olarak da ortaya çıkabilir.

Prof. Dr. Haluk Duman Asimetrik Meme

Bu duruma bağlı olarak yöntemler seçilir. Operasyon süresi seçilen yönteme bağlı olarak değişecektir.

Prof. Dr. Haluk Duman Karın Germe

Karın Germe (Abdominoplasty)

Karın bölgesindeki fazla yağ ve derinin alınıp, karın kaslarının da sıkılaştırılmasıdır.

Abdominoplasty ile önemli kilo kaybından sonra tipik olarak oluşan gevşek ya da fazla karın derisinin uzaklaştırılarak hastaya uygun bir görünüm verildiği estetik bir operasyondur. Karın germe için en iyi adaylar sağlıklı, ancak diyet ya da egzersize rağmen kilolarından ya da karınlarındaki birikimlerden kurtulamayan hastalardır.


Birden fazla gebelik geçiren kadınlarda gebelik sonrasında karında yağlanma ve sarkma meydana gelir ki bu hastalara karın germeden oldukça faydalanırlar.

Prof. Dr. Haluk Duman Karın Germe

Bu hastaların bir çoğunda diyet ve egzersiz ile geri dönüşüm olurken bir çoğunda ise bu durum sebat eder. Daha sonra gebelik düşünen hastalara karın germe uygulanmamalıdır. Çünkü gebelik sonrasında yeniden benzer bir durum ile karşılaşılması olasıdır.

Karın germe için diğer bir önemli neden ise karında aşırı sarkıklık olmasıdır. Bu durum aşırı kilo verme sonrasında ya da yaşlılıkla ortaya çıkar.

Bazı durumlarda, karın germe operasyonu histerektomi (rahim alınması) gibi jinekolojik operasyonlar sırasında uygulanabilir. Bir çalışmada aynı anda jinekolojik operasyon ile beraber uygulanırsa, sonucun daha iyi olduğu gösterilmiştir.

Bu operasyon genel anestezi altında yapılır. Bu sayede operasyona ilişkin ağrı ya da hatırlama olmaz. Karın derisi sezaryen kesisi seviyesinden kesilerek fazla deri atılır ve gevşek karın kasları orta hatta sıkılaştırılır. Daha sonra yukarıdaki karın derisi gerilip, yeni göbek oluşturularak aşağıdaki yere dikilir. Bu yeni deri altına dren konur ve 3 gün kadar burada tutularak, deri altında vücut sıvısı birikimi engellenir. Hasta 2 ay kadar korse kullanarak karın derisinin tam olarak vücuda oturmasına yardımcı olur. Genellikle ertesi gün ayağa kalkılarak ev içinde dolaşılabilir. 10 gün sonra ise yürüyüş tarzında spora başlanabilir. Ağır egzersiz ise 2 ay sonra yapılabilir.

Kontrendikasyonlar

 • Bu tip cerrahi için iyi bir aday olmayan hastalar
 • Daha sonra gebe kalmayı planlayan hastalar
 • Cerrahi girişimi kilo kaybı için araç olarak görenler
 • Aşırı beklentileri olanlar
 • Cerrahi sonrası oluşacak izleri kabullenemeyecek olanlar
 • Aşırı sigara içenler
Prof. Dr. Haluk Duman Burun Estetiği

Burun Estetiği (Rhinoplasty)

Estetik burun ameliyatı ile burnun görünümünü estetik ölçülere ve yüzün diğer kısımlarına uyumlu hale getirerek kişinin özgüvenini, beden algısını ve psikolojisini olumlu yönde değiştirmek amaçlanır. Bu amaçla, burnun şekli değiştirilirken burun fonksiyonlarına zarar vermemek ve hatta varsa solunum problemlerini de düzeltmek önemlidir.

Septum deviyasyonu olarak bilinen burnun orta kısmında burundan nefes almayı engelleyen veya zorlaştıran eğrilikler, burun deliklerinin yan duvarlarında yer alan konka denilen yapılardaki aşırı büyümeler de rinoplasti ameliyatı esnasında düzeltilir.


Burun estetiği ameliyatı genellikle kızlarda 17, erkeklerde 18 yaş ve sonrasında önerilir. Burun dokularının erişkin boyutlarına gelmesini beklemenin yanı sıra, kişinin psikolojik olarak yeterli olgunluğa erişmesi de önemlidir.

Prof. Dr. Haluk Duman Burun Estetiği

Burun ameliyatları tam teşekküllü ve steril ameliyathane ortamında ve genel anestezi altında yapılmalıdır. Buruna küçük, kısmi müdahaleler lokal anestezi altında yapılabilir.

Burun yüzün ortasında yer alır ve yüz görünümünde kritik rol oynar. Burun ameliyatının diğer estetik ameliyatlara oranla hata payı çok düşüktür. İyi ve kötü sonucu milimetreler belirler. Her şey yolunda gittiğinde dahi kişinin ve çevresinin yeni görünümünü benimsemesi zaman alır.

Rinoplastide başlıca açık ve kapalı olmak üzere iki teknik kullanılmaktadır. Kapalı teknikte sadece burun içerisinden yapılan kesilerle burun derisi, altındaki kıkırdak ve kemik yapılardan serbestleştirilir ve bu yapılara müdahale edilir. Açık teknikte ise burun içerisindeki kesilere ek olarak her iki burun deliğinin arasındaki kolumella denilen bölmeye de kesi yapılarak burun derisi yukarıya doğru kaldırılır; burun kıkırdakları ve kemik yapı tamamen ortaya konur.

Burun Ucu Estetiği (Tip Rinoplasti) Burun ucunun yandan (burun-dudak arasındaki açı, burun deliklerinin görünümü, burun ucunun yüksekliği) ve önden (burun ucunun yayvanlığı, burun deliklerinin ve kanatların şekli ve büyüklüğü) görünümü burun estetiğini belirleyen en önemli unsurdur. Bazen, burun kemiklerinin şeklini değiştirmeden, sadece burun ucunu oluşturan kıkırdak yapılara müdahale ederek burna estetik bir görünüm kazandırılır. Sadece burun ucuna müdahale edildiği için, ameliyat daha kolaydır, ödem ve morluk daha azdır ve iyileşme süreci daha kısadır. Genel anestezi yerine i.v. sedasyon ve lokal anestezi ile de yapılabilir.

Prof. Dr. Haluk Duman Yüz Gençleştirme

Yüz Gençleştirme

Yüz derisi, derialtı yağ dokusu, mimik kasları, yağ yastıkçıkları ve kemik dokusunun her birinde yıllar içerisinde genetik ve yerçekimi, sigara, alkol, makyaj, düzensiz yaşam, hastalıklar gibi çevresel faktörlerin etkisi ile yaşlanma yönünde birçok değişim söz konusudur. Yüz derisi homojen rengini kaybeder, lekeler oluşur, daha pürüzlü ve sert bir hal alır.

Cilt tonusunu kaybeder, gözaltında çukurluklar, yanaklarda sarkmalar, dudak kenarlarında aşağı doğru hareket ve kenarlarında boşalmalar, dudaklarda incelme görülür.


Kaşlar düşer, alın ve göz çevresi ile dudaklarda özellikle sigara içenlerde kırışıklıklar oluşur. Yüzde hem hacim olarak azalma olurken hem de aşağı doğru sarkmalar olur. Hacim olarak azalma sadece yumuşak dokuda değil kemik dokuda da olur.

Prof. Dr. Haluk Duman Yüz Gençleştirme

Bu değişikliklerin düzeltilmesi için hastalara değişik yöntem ve teknikler aynı anda ya da aşamalı olarak uygulanabilir. Bu durumun hasta ile tartışılması ve istekler ile elde edilebilecekler ile kullanılanılacak yöntemlerin gözden geçirilmesi gerekir. Basitten komplikeyte doğru bir gidiş olabileceği gibi, Başlangıçta uzun ve komplike bir yol seçilebilir. Burada amaç, en kolay ve detaysız bir biçimde hastaya istediklerini verebilmektir.

Bu gerekler hastaya sadece dolgu uygulama, peeling ya da cerrahi olarak yüz, boyun ve midface germe ya da blefaroplasti ile verilebilir.

Haluk Duman Plastik Cerrahi Kaş Kaldırma

Kaş Kaldırma

Kaş kaldırma ameliyatı iplerle yapılabildiği gibi, lokal anestezi altında ameliyat ile de yapılabilir. Bu operasyon diğer yüz germe, Blefaroplasty gibi operasyonlarla da birleştirilerek yapılabilir.

Ancak hastaların bilmesi gereken bir süre yani yaklaşık 2-3 sene kadar sonra kaşların yeniden eski halini alabileceğidir.


Çatık kaş çizgisi, ciltte gevşeme, sarkma ve derinleşen çizgileriniz varsa...

Haluk Duman Plastik Cerrahi Kaş Kaldırma

Eğer aşırı deri fazlalığı yok ise endoskopik kaş kaldırma operasyonu hemen bütün kaş düşüklüğü olan kişilere yapılabilir.

Klasik tekniklerden farklı yönlerinden biri de deride yapılan kesi miktarının küçük olmasıdır. Genellikle birer adet şakaklarda, 3 adette kafatasının ön bölgesinde, saçlı deri içerisinde 2-3 cm'lik kesiler yaparak bu ameliyatı gerçekleştirilebilir.

Prof. Dr. Haluk Duman Yağ Enjeksiyonu

Yağ Enjeksiyonu

Yağ enjeksiyonu vücudun belli bölgelerinden alınan yağın belli işlemden geçirildikten sonra ihtiyaç duyulan bölgeye verilmesidir.


Yağ enjeksiyonu ile ciltte gençleşme sağlanırken aynı zamanda deformiteler de giderilebilir.

Prof. Dr. Haluk Duman Yağ Enjeksiyonu

Değişik amaçlar ile yağ enjeksiyonu kullanılabilir. Dudak kalınlaştırma, yüz gençleştirme, meme asimetrisinin düzeltilmesi gibi…

Prof. Dr. Haluk Duman Botoks Uygulamaları

Botoks Uygulamaları

Botoks uygulamaları, yaşla birlikte gitgide belirginleşen mimik çizgilerini hafifletmek ya da ortadan kaldırmak amacıyla kullanılan, kolay ve güvenilir bir yöntemdir. Botoks enjeksiyonu özellikle alın, kaş çatma çizgisi, kaz ayakları ve boyundaki çizgilerde yapılan enjeksiyon sayesinde kırışıklıkların giderilmesini sağlar. Botoks uygulaması minik iğnelerle kaslara Botulinum toksini enjekte edilmesi olarak tanımlabilecek kolay bir işlemdir.


Botoks yönteminde Botilinum toksin adı verilen bir madde kullanılır. Bu toksin laboratuvar koşullarında ilaç olarak üretilmektedir. Bu yüzden belli dozlarda güvenle uygulanabilir. Botoks, sadece uygulama yapılan bölgedeki kasların daha az çalışmasını sağlayarak etkili olur. Yapıldığı bölge dışında vücudun diğer alanlarındaki kaslara etkili olmamaktadır.

Prof. Dr. Haluk Duman Botoks Uygulamaları

Botoks ile kırışıklık ve derideki çizgiler geçici süre yok edilir. Botoks tedavisinin etki süresi 4-6 ay civarındadır. Etki süresi kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bu süreyi yaş ve uygulanan bölgenin durumu etkilemektedir. Hamile veya emziren bayanlar dışında hemen herkes botoks işlemi yaptırabilir.

Oldukça kısa süren botoks işlemi, kazayağı, alın, boyun, kızgınlık çizgisi, kaş kaldırmak için, terlemeyi önlemek için kullanılabilir. Uygulama süresi 10-15 dakikadır. İşlem sonrası bir acı ve sızı hissedilmez. Hastalar uygulama sonrası hemen normal iş hayatına dönebilir. Botoksun uygulandığı gün spora, kuaföre veya saunaya gidilmemesi önerilir ayrıca 3 gün havuza gidilmemelidir. Aynı gün uyku pozisyonuna dikkat edilmeli yüz üstü yatılmaması gerekmektedir. Botoksun tam etkisi 5 ile 7 gün arasında tamamen görülür.

Botoks Uygulama Yerleri Nelerdir?

 • Göz çevresi kırışıklıkları
 • Alın ve kaş arası mimik kırışıklıkları
 • Dudak çevresi kırışıklıkları
 • Boyun bölgesi kırışıklıkları
 • Yanak sarkmaları

Şayet genç yaşlardan itibaren gülerken aşırı kırışıyorsa, konuşurken veya bir şey okurken sürekli kaş çatma hareketi yapıyorsanız, alın çizgileriniz çok belirginse, kaşınız düşükse, yüzünüzde sarkmalar yeni başladıysa Botoks yaptırabilirsiniz.

Uygulama
Çok küçük miktarda Botoks çok ince ve küçük iğnelerle kırışıklıkların giderileceği alana uygulanır. Çok küçük miktarda ilaçlar çok küçük iğnelerle verildiğinden rahatsızlık hissi çok az olur. Pek çok hasta çok küçük bir acı hisseder. Anestezi gerektirmez. Botoks uygulamasından hemen sonra günlük yaşama geri dönülebilir. Nadiren geçici olarak morarma ve kızarıklık görülebilir.